24.08.2016

YPG küstahlık seviyesini yükseltti.


PKK'nın Suriye kolu YPG, Fırat Kalkanı operasyonuyla şoke oldu. Fırat'ın batısına geçmek ve Kürt koridorunu kurmak için fırsat kollayan YPG'nin sözcüleri, Cerablus'a yapılan harekatı, sözde devletlerine "savaş ilanı" olarak yorumladı..

Reutes'ın haberine göre YPG'nin sözcüsü Redur Xelil çelişkili açıklamalarıda bulundu. "Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahalesinin "Suriye'nin içişlerine yönelik açıkça saldırgan bir tutum" olduğunu öne süren Xelil, bu gelişmenin İran, Suriye ve Türk hükümetleri arasında yapılan bir anlaşmanın sonucu olduğunu da söyledi. Ne demek istediği pek anlaşılamadı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG'nin tekrar Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi gerektiği uyarısını yaparken, Xelil bunun kararını Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDF) vereceğini söyledi.
Türkiye, içinde Arap savaşçıların da bulunduğu ancak çoğunluğunu YPG militanların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin Kuzey Suriye'de IŞİD'in elinden toprak almasını kabul etmeyeceğini söyledi.
'SAVAŞ İLANI'
Başka bir YPG'li Aldar Xelil ise operasyona katılan rejim muhalifi silahlı grupları "Türkiye'nin Suriye'yi işgaline" yardım etmek ve Türkiye'nin çıkarları için çalışmakla suçladı.
Türkiye'nin müdahalesini, Kürtlerin 2011 yılından bu yana kuzey Suriye'de kurdukları özerk yönetime karşı bir "savaş ilanı" olarak tanımlayan Aldar Xelil, "(Bu girişime verilecek) cevabın şekli ve yönteminin tartışılması gerekecek. Fakat ilke olarak bu işgali kabul etmiyoruz" dedi.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder